Často diskutované téma: Stavební povolení na plot
Než začnete stavět nový plot kolem svého domu, raději si ověřte u místního stavebního úřadu, jestli lokalita nespadá do oblasti, ve které vydané územní rozhodnutí nezmiňuje i způsob oplocení pozemku. Potom musíte splnit podmínky na výšku plotu nebo materiál, ze kterého váš plot bude. Současná legislativa přitom přímo nepřikazuje, abyste si plot kolem domu museli stavět. Je však lepší jeho stavbu zahrnout do projektové dokumentace ke stavbě vašeho nového domu.
Co je vlastně plot
Potřebujete poradit s komponenty na plot? Napište nám.
Stavební zákon praví, že je každý plot nebo oplocení na hranici pozemků stavbou. Plotem je proto například i ohradník na ovce. Ne každý plot potřebuje stavební povolení nebo ohlášení stavby, ale každý plot potřebuje mít povolení svého umístění – územní souhlas nebo územní rozhodnutí. Pokud však plot pouze rekonstruujete, nic nepotřebujete. O legislativu ani stavební povolení na výměnu plotu se tak starat nemusíte. Stavebnímu úřadu musíte pro územní souhlas doložit i některá souhlasná stanoviska jako souhlas sousedů, vyjádření správců sítí v přilehlé komunikaci, památkového úřadu a podobně.
Kdy je potřeba stavební povolení
Pokud váš nový plot nebude přesahovat svou výškou 1,8 m a zároveň nehraničí s veřejnou komunikací či prostranstvím, nebudete stavební povolení nebo ohlášku stavby potřebovat. Svolení je však třeba, pokud stavíte v památkové zóně nebo v sousedství kulturní památky. Vyžádat si jej musíte u příslušného úřadu památkové zóny. Před stavbou doporučujeme navštívit stavební úřad a ověřit si, zda povolení skutečně nepotřebujete.
Všeobecně platí, že na samotný plot podle zákona o územním plánování a stavebním řádu nepotřebujete ani ohlášení. Pokud však chcete, aby váš plot měl podezdívku, která bude sloužit jako opěrná zeď a sousedí s veřejně přístupnou pozemní komunikací, musíte ohlášení na stavebním úřadu zajistit.
Nařízená péče
Co je nařízeno přímo vyhláškou, je péče o plot. Musí být vždy v takovém stavu, aby byl udržovaný a bezpečný. Proto pokud váš nový plot bude oddělovat sousedící pozemek, domluvte si se sousedem společnou údržbu oplocení, nebo si alespoň vyjednejte přístup ze sousedovy strany, abyste mohli kolem plotu provádět příslušné práce. V případě, že by se rozpadlý plot zřítil do ulice nebo na silnici a někomu způsobil zranění, bude za škodu plně zodpovědný vlastník plotu. Plot proto udržujte vždy v takovém stavu, aby nedošlo k žádné nehodě, která by vám mohla způsobit spoustu nepříjemností.