Jak na kompostování – rady, tipy a doporučení
Pokud se rozhodnete pro kompostování, získáte drahocenný elixír, díky kterému se bude dařit celé vaší úrodě. Materiál ze zahrady vám přináší spoustu užitečných živin pro vaše rostliny. Proč ho tedy nevyužít?
Navíc se zbavíte zbytečné trávy, odřezků keřů a zpracujete biologický odpad z kuchyně. Jak ale s kompostováním začít, jak kompost vést a jak vybrat kompostér? Přinášíme vám cenné rady a tipy, díky kterým bude váš kompost perfektní.
Proč je kompost tak skvělým zdrojem pro vaši zahradu
Dobře rozložený kompost obsahuje cenné organické látky a živiny, jako je dusík, vápník, hořčík a draslík. Humus obsažený v kompostu proto zlepšuje výživu rostlin, ale také kvalitu samotné půdy. Jde o 100% biologický produkt, kterým dáte své zahradě to nejlepší. Stačí se řídit pár pravidly při zakládání kompostu, pořídit si vhodný kompostér a můžete začít.
Pojďme založit vlastní kompost
Nejprve zvažte, kam kompost umístíte. Pamatujte, že tam, kam ho dáte, bude nejspíš několik let, a tak by vás neměl rušit svým vzhledem ani případným zápachem. Proto jej raději nedávejte například pod okna nebo k terase. Ideální je vzdálenější strana zahrady a polostín (například pod stromem), který zabraňuje vysušování kompostu. Kolem kompostu můžete také nasázet živý plot a keře, aby na první pohled byla vidět zeleň.
Co patří na kompost
- tráva, listy ze stromů, zbytky rostlin
- bioodpad z kuchyně (slupky, skořápky vajec, kávová sedlina)
- menší větve a kůra stromů
- zemina z květináčů
- piliny, seno, sláma
- popel ze dřeva
Budete samozřejmě potřebovat kompostér. Ten by měl poskytovat dostatečné množství vzduchu a také pamatujte, že je nutné kompost pravidelně obracet a provzdušňovat. Proto jsou vhodné kompostéry s dostatečnými mezerami. Také by měl být v přímém kontaktu se zemí kvůli přístupu mikroorganismů, brouků a žížal. To znamená, že by neměl mít dno.
A teď už k založení. Na dno kompostéru vložte nalámané větve nebo jiný tvrdší materiál jako natě nebo drcené dřevo. To zajistí přístup vzduchu zespod a propuštění vody do země. Větve mohou být suché i mokré. Poté už můžete vkládat materiál, jako jsou listy, tráva, hlína a biologický odpad z kuchyně. Materiál je potřeba mísit, aby byl vzdušnější a nedocházelo k uhnívání. Poté kompost pravidelně obracejte.
Materiály je potřeba mísit a nesypat do kompostu množství jednoho materiálu najednou. Pokud tak máte například větší množství trávy ze sečení, smíchejte jej s jiným odpadem či zeminou.
Dejte kompostu čas
A kdy bude vlastně výživa v podobě humusu pro vaše rostliny hotová? Je nutno říct, že si žádá svoji péči. Kompost je nejlepší přibližně po jednom roce od založení. Všechen odpad se rozloží, humus se kvalitně zpracuje. Kompost pak můžete smíchat se substrátem nebo zeminou a použít jej jako kvalitní hnojivo na svoji zahradu. Hodí se pro okrasné i užitkové rostliny, keře i stromy.
Tipy na závěr
- Kompostér je ideální v lehkém stínu. Neměl by být na přímém slunci a větru.
- Při vymýšlení umístění nezapomeňte, že budete potřebovat ke kompostu dobrý přístup.
- Odpad, který na kompost dáte, potřebuje dostatečné množství kyslíku, jinak bude zapáchat. Proto volte odvětrávané kompostéry.
- Materiál bude potřeba průběžně přehazovat, aby se provzdušnil.