Stavíme ohradu pro ovčí pastvinu
Plánujete začít s chovem ovcí a hledáte ideální ohrazení pastviny? Oplocení pro beránky, jehňata a ovce by mělo být bytelné, bezpečné a samozřejmě by vás nemělo přijít na víc, než musí.
Ohrada neslouží jen pro to, aby se zvířata nerozutekla, ale má jim také poskytnout bezpečí, které hrozí zvenčí, když je zrovna ovčák v nedohlednu.
Pozor na bytelnost ohrady
Ovečky se občas rády dostávají ven z ohrady. Obzvlášť, když se vedle nachází sousedova jabloň nebo šťavnatější tráva. Pomoci si můžete i elektrickým ohradníkem, aby ovečky zjistily, že není radno si s plotem zahrávat. Elektřinu však není možné zavést úplně všude, hlavně, když se pastvina nachází někde v horách. Základem ohrady pro ovce by proto měly být bytelně zasazené kůly.
Typy oplocení pro ovce
- Oplocení ze zatlučených kůlů, drátů a hospodářského pletiva – můžete používat pro části ohrady nebo u klidnějších oveček, které nemají tendenci příliš utíkat. Lidé toto oplocení také využívají na pronajatých pozemcích.
- Pevné oplocení – stabilní oplocení ze dřeva ze zabetonovanými sloupky, které je vhodné u divočejších ovcí a beranů, kteří se snaží dostat často pryč. Mezi zabetonovanými sloupky je možné natáhnout dřevěná prkna nebo pletivo pro chov ovcí a dráty elektrického ohradníku.
Pletivo na ovčí ohradu
Pro stavbu pastvin pro ovce doporučujeme pastevecké pletivo Česká ohrazenka. Nahoře i dole je zesílené drátem, a tak spolehlivě drží tvar, nerozplétá se a neohne se ani při otření zvířetem. Díky pozinkování nekoroduje a vydrží i časté změny počasí. Vyrábíme jej v různé okatosti, výšce a síle drátu, abyste si mohli vybrat to nejvhodnější pletivo. Například pro jehňata je vhodné vybírat pletivo s menší okatostí.
Nejvhodnější sloupky pro ovčí pastvinu
Nejčastěji ovčáci používají dřevěné sloupky. U nás jsou vhodné dubové nebo akátové, protože dlouho vydrží. O něco levnější, a tedy používanější, jsou sloupky ze smrku, které je ale nutné častěji měnit. Pro uchycení pletiva k dřevěnému sloupku vám doporučujeme pozinkované U skoby, které vám usnadní práci.
Čím dál častěji se na pastvinách objevují i sloupky plastové nebo sloupky z betonu. Mají většinou jiný průměr a profil než sloupky dřevěné. Každých cca 40-50 metrů by měly vždy následovat sloupky se silnějším průměrem nebo sloupky delší, aby se mohly víc zapustit do země.
Jak zvolit vzdálenost mezi sloupky
Vzdálenost mezi sloupky záleží na mnohém. Například na podloží, na terénu i na druhu pletiva. Nejčastěji jsou sloupky od sebe na rovném terénu vzdálené přibližně 5 metrů. Pokud je ale terén svažitý a půda měkčí, je lepší zvolit kratší vzdálenost.
Obecná pravidla pro stavbu ovčí ohrady
- Když stavíte plot pro ovce, je potřeba dodržovat zákony na ochranu zvířat – například není možné používání ostnatých drátů!
- Oplocení pravidelně kontrolujte, zda nejsou vyvrácené sloupky nebo potrhané pletivo.
- Pravidelně vysekávejte trávu pod pletivem, aby se neprověšovalo a nesnižovala se tak zbytečně jeho životnost.
- Ovečky se rády drbají o sloupky a tím je často dokážou vyvrátit. Pokud mají takové tendence, zřiďte jim drbadla.
- Při zařizování pastvin pamatujte i na dostatečnou bránu, kudy se budete dostávat s technikou.