Jak upravit pozemek na zahradu a stavbu oplocení
Pokud jste dostavěli svůj nový rodinný dům, případně jste jej zrekonstruovali, určitě se nemůžete dočkat své nové zahrady a plotu. Jak se vším ale začít?
Nepříjemný plevel, hroudy hlíny a nerovnosti nejsou dobrým základem pro upravenou zahradu a stavbu oplocení. Ale věřte, že takto začínali všichni majitelé i těch nejkrásnějších zahrad a pozemků. A není žádný pozemek, ze kterého by nešla udělat krásná zahrada, která bude místem pro vaši relaxaci, pěstování rostlin a květin nebo pro rodinné chvíle.
Fáze 1: Promyslete si rozložení pozemku
Je jen na vás, zda si necháte vytvořit projekt zahrady od profesionála, nebo zda si sami promyslíte její rozložení a účel. Důležité ale je promyslet si, zda bude vaše zahrada funkční, nebo bude spíše estetická. Rozmyslete si, co kde bude umístěné, zda bude terén členitý nebo zda zde budete chtít technické prvky, jako je zavlažování, kohouty na vodu nebo odtokové kanálky, případně zařízení pro děti, jako jsou pískoviště a houpačky.
Také si promyslete, kudy povedou případné cestičky a ozdobné záhony. Podle toho budete vědět, kde je potřeba zasadit trávník, kde ubrat zeminu, nebo kde naopak přidat.
Fáze 2: Srovnání a spádování pozemku
Pozemek je nutné samozřejmě upravit technikou. Někdy je nutné nejprve sejmout vrchní část ornice, ve které jsou velké kameny, nepříjemný plevel nebo je tak vysoká, že by nešla navézt nová zemina. Také je potřeba odklidit kameny a případný odpad ze stavebních prací. Teprve nová zemina většinou obsahuje všechny živiny pro růst trávníku a rostlin.
Důležité je také dávat pozor na spádování pozemku, protože zem by měla odvádět vodu na místo od domu a garáže nebo dalších staveb a vést ji například do kanalizace nebo do drenáže, případně tam, kde nebude vadit, že bude zem krátkodobě promokřená. Také pozor na prohlubně, ve kterých by se mohly tvořit kaluže.
Fáze 3: Jemné terénní úpravy
Po instalaci závlahového systému, založení záhonů nebo třeba zahradního jezírka je možné nasázet trávník, stromy a zhutnit čerstvou půdu. Tu je potřeba upravit hráběmi či sítěmi. Poté už může přijít stavba oplocení.
Fáze 4: Oplocení
Když je vše připraveno, můžete přikročit k oplocení, a započít tak cestu za soukromím, bezpečím a pohodlím. K dispozici vám jsou například oblíbená a praktická poplastovaná pletiva se sloupky a branami, nebo plotové panely, které působí moderně, a zároveň šetří váš rozpočet. Poté už je možné vysadit živý plot a sledovat, jak vaše nová zahrada bují životem.